wtorek, 17.01.2017

Sprawozdanie z weekendowych meczy

W ostatni weekend stycznia na elbląskim lodowisku „Helena”  gościli młodzi hokeiści  Centralnej Ligi Juniorów. Byli to zawodnicy MUKS Naprzód Janów oraz Pomorskiego Klubu Hokejowego 2014 Gdańsk. W przerwie między tercjami meczy na tafli lodowiska prezentowali się młodzi hokeiści z UKS „Wikingowie” Elbląg , dla których w większości był to pierwszy tak bliski kontakt z poważnym hokejem.

W sobotę 14.01.2017 o godzinie 19.00 rozpoczął się pierwszy mecz naszych gości. Zgromadzeni na trybunach kibice nie musieli zbyt długo czekać na pierwszą bramkę  ,gdyż już w piątej minucie na listę strzelców wpisał się zawodnik MUKS Naprzód Janów Słodczyk Kamil, który skorzystał z podania Bujok Tomasza. Stracona bramka zmobilizowała  zawodników PKH 2014 Gdańsk do jeszcze większego zaangażowania w grę ofensywną. Niestety, mimo przewagi w oddanych strzałach (17:14) na bramkę rywali i trzykrotnej grze z przewagą jednego zawodnika, nie udało się im doprowadzić do wyrównania stanu meczu w tej tercji.

Do drugiej tercji Gdańszczanie wyszli jeszcze bardziej zmotywowani i już po upływie kilku minut (24.19) cieszyli się z wyrównania, do którego doprowadził pięknym strzałem Volf Gleb. Szybko strzelona bramka wpłynęła mobilizująco na gospodarzy meczu, którzy coraz częściej strzelali na bramkę gości (bilans strzałów w II tercji 14:8). Niestety Gdańszczanie rozpędzeni w swych atakach nie ustrzegli się błędu w obronie i na niespełna 5 minut przed końcem tercji stracili bramkę. Po  podaniu Adama Rajskiego  Tomashevskyi Anton został pokonany przez Gwiozda Mateusza. W tej tercji więcej bramek już nie padło.

Podczas trzeciej tercji oba zespoły chciały udowodnić swoją wyższość  co skutkowało wieloma twardymi hokejowymi zagraniami, które zawsze podobają się publiczności. Niestety podczas takiej gry zdarzają się faule. Na ławce kar trzykrotnie gościli zawodnicy PHK, a dwukrotnie MUKS.  Niestety żadnej z drużyn nie udało się grając w przewadze zdobyć bramki. Mimo tego że Gdańszczanie o jeden raz więcej przebywali na ławce kar, znowu częściej strzelali na bramkę bronioną przez Nowaka Olafa.

Mecz zakończył się zwycięstwem przyjezdnych MUKS Naprzód Janów 2:1

Goście MUKS: Nowak Olaf, Dinter Maciej, Żywiołek Mariusz, Mazur Daniel, Krzysztofek Krzysztof, Szołtys Hieronim, Gwiozda Mateusz, Małopolski Kamil, Bujko Tomasz, Niedźwiedź Łukasz, Rajski Adam, Małopolski Paweł, Słodczyk Kamil, Kowalski Artur, Głowacki Michał, Pohl Patryk.

Trener: Jerzy  Pawłowski

Gospodarze PKH 2014: Tomashevskyi Anton, Zgrzebnicki Konrad, Leśniak Gilbert, Nowak Arkadiusz, Munch Jakub, Volf Gleb, Adamowicz Wiktor, Wsół Patryk, Gerasymenko Kyrylo, Murawski Kacper, Zalewski Kamil, Wala Jakub.

Trener: Krzysztof Lehmann

W niedziele o 10.00 rozpoczęło się spotkanie rewanżowe. Gospodarze którzy koniecznie chcieli wygrać ten mecz od samego początku przystąpili do konstruowania akcji ofensywnych. Już w trzeciej minucie jedna z trójkowych akcji przyniosła im prowadzenie. Strzelcem bramki był Gościński Mateusz, a asystowali Nowak Arkadiusz i Gilbert Leśniak. Gra z minuty na minutę stawała się coraz ostrzejsza i sędziowie coraz częściej musieli temperować zapędy zawodników do gry faul. Podczas pierwszej tercji zawodnicy PKH 2014 gościli na ławce kar cztery razy a zawodnicy MUKS dwa razy. Tercja zakończyła się wynikiem 1:0.

Druga tercja to znowu intensywna gra ofensywna Gdańszczan. Rywale, którzy nie mogąc sobie poradzić z przeciwnikiem coraz częściej faulowali. Podczas tej tercji na ławkę  kar goście byli odsyłani siedmiokrotnie, a gospodarze  trzykrotnie. Mimo wizualnej przewagi hokeistów z PKH 2014 to Hokeiści Naprzodu Janów lepiej wykorzystywali swoje umiejętności strzeleckie .W dwudziestej trzeciej minucie dwukrotnie skierowali krążek do bramki bronionej przez Zgrzebnickiego Konrada.  Do remisu po podaniu Bujko Tomasza doprowadził Pohl Patryk, a po chwili wynik na 1:2 zmienił Mazur Daniel. Grając w liczebnej przewadze prowadzenie podwyższył Rajski Adam i na tablicy wyników było już 1:3. W trzydziestej piątej minucie meczu grającym w przewadze gospodarzom uciekł Daniel Mazur, którego w dogodnej sytuacji strzeleckiej faulował Patryk Wsół. Sędzia Tomasz Heltman  nie mógł zrobić nic innego jak tylko podyktować rzut karny. Kibice w Elblągu mieli okazję zobaczyć  różnice pomiędzy rzutem karnym w hokeju, a rzutem karnym w piłce nożnej. Bramkarz gospodarzy stanął na wysokości zadania i spokojnie wybronił strzał przeciwnika, mobilizując w ten sposób kolegów z zespołu. Tak zmobilizowani zawodnicy w trzydziestej szóstej minucie dwukrotnie pokonali bramkarza gości doprowadzając do wyrównania stanu meczu.  Wynik na 2:3 podniósł Kamil Zalewski po podaniu  Mateusza Gościńskiego, a za moment do wyrównania doprowadził Gerasymenko Kyrylo po podaniu Patryka Wsół.

Trzecią tercję obydwa zespoły zaczęły w zmniejszonej liczbie graczy na lodzie, która była spowodowana przebywaniem na ławce kar dwójki zawodników Naprzodu  Janów  oraz jednego zawodnika z PKH 2014. Tym razem na taflę bardziej skupieni wyszli gracze gości i mimo gry w trójkę w 40.14 (14 sekunda III tercji) ponownie wyszli na prowadzenie. A strzelcem bramki po raz drugi w tym spotkaniu był Daniel Mazur. Gospodarze szybko wybudzeni z letargu odpowiedzieli w 41.33, a z drugiej strzelonej bramki w tym spotkaniu cieszył się Gościński Mateusz któremu podawał ponownie Patryk Wsół. Gdy do końca meczu pozostało niespełna dwie minuty, a na ławkę kar został odesłany zawodnik MUKS Naprzód Janów, wszyscy czekali na strzelenie bramki przez gospodarzy. Niestety szybkim atakiem, mimo liczebnego osłabienia popisali się przyjezdni, a po podaniu Łukasza Niedźwiedzia do bramki trafił Adam Rajski. Gospodarzom na doprowadzenie do wyrównania, którego następstwem będzie dogrywka pozostało tylko niespełna ponad półtorej minuty. Aby zwiększyć swoje szanse wycofali bramkarza i wprowadzili do gry szóstego zawodnika. Niestety broniący się w czwórkę przyjezdni  utrzymali korzystny wynik do końcowej syreny.

Gospodarze PKH 2014: Tomashevskyi Anton, Zgrzebnicki Konrad, Leśniak Gilbert, Nowak Arkadiusz, Munch Jakub, Volf Gleb, Adamowicz Wiktor, Wsół Patryk, Gerasymenko Kyrylo, Murawski Kacper, Zalewski Kamil, Wala Jakub, Gościński  Mateusz

Zarówno  w sobotę jak i w niedzielę ,w przerwach pomiędzy tercjami  prezentowali się zawodnicy UKS „WIKINGOWIE” Elbląg, a podczas meczu obserwowali i dopingowali swoich starszych kolegów z Gdańska.

Obydwa mecze  na lodowisku „Helena” miały na celu promocję hokeja w Elblągu i mogły się odbyć dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji.

Specjalne podziękowania składamy  Panu Markowi Wnukowi, dyrektorowi MOSIR w Elblągu  oraz  Panu Bartoszowi Purzyńskiemu, prezesowi MH Automatyka Gdańsk.

PS Niestety dzięki  małemu zainteresowaniu elbląskich mediów hokejem oraz mało profesjonalnemu podejściu do swojej pracy, informacja o bardzo ciekawym wydarzeniu, które na lodowisku w Elblągu gości bardzo rzadko, dotarła do ograniczonej rzeszy elblążan.